Negativne posljedice ekonomske krize pridonijele su identificiranju potrebe za promicanjem financijske pismenosti, odnosno potrebe za uvođenjem financijskog obrazovanja.
Što je financijska pismenost i zašto je važna?
Najučestalija definicija koju je ponudila Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), glasi: Financijska pismenost je proces u kojem financijski potrošači/ulagači poboljšavaju svoje razumijevanje financijskih proizvoda i koncepata te putem informacija, uputa i/ili objektivnih savjeta razvijaju potrebne vještine i sigurnost kako bi postali svjesniji financijskih rizika i prilika, kako bi mogli donositi utemeljene odluke, kako bi znali gdje se obratiti za poboljšanje svoje financijske dobrobiti (OECD, 2005: 13).
Financijsko obrazovanje
Financijsko obrazovanje postalo je neophodno zbog naglog razvoja financijskog tržišta i demografskih promjena. Globalizacija i tehnološke inovacije otvorile su pristup brojnim proizvodima, a pojedincu nametnuli financijski kontekst u kojem je nužno na dnevnoj razini donositi znatno veći broj odluka vezanih uz učinkovito upravljanje novcem u svrhu poboljšanja svoje financijske dobrobiti.
Prema načelima Europske komisije financijsko obrazovanje treba biti dostupno i treba se kontinuirano promicati u svim životnim dobima. Na žalost, u Hrvatskoj do sada nije provedeno strukturirano i sveobuhvatno financijsko obrazovanje. Iako je u Hrvatskoj iniciran proces promicanja financijske pismenosti, financijsko obrazovanje još uvijek se provodi nesustavno, selektivno te pristrano. Nedostaju materijali za provedbu obrazovanja na osnovnoškolskoj razini. Učitelji i nastavnici imaju slabu ponudu stručnog usavršavanja u području financijske pismenosti, nedostaje pripremljenih materijala i alata te povezivanja radi izmjene iskustava ne samo na nacionalnoj, nego i na međunarodnoj razini. Roditelji su u cjelokupan proces financijskog obrazovanja samo načelno uključeni. (Balen, 2017.)
Izvaninstitucionalni odgoj i obrazovanje
Izvaninstitucionalnim odgojem i obrazovanjem se pokušavaju dopuniti znanja i vještine u mnogim područjima pa tako i u području financijske pismenosti. Približavanjem pojma financijske pismenosti utječe se na promišljanje, prihvaćanje i inkorporiranje načela financijskog funkcioniranja u svakodnevni život svih uključenih.
Iz tog razloga, projekti poput projekta „P!$M€N1“ su od velike važnosti, ne samo za djecu i mlade, već i za širu populaciju, uključujući roditelje i stručnjake.
Više o projektu na poveznici:
http://cnzd.org/projekti/p-m-n1-sveobuhvatni-projekt-financijske-digitalne-i-medijske